O nas


Nasze działania


Projekt Unijny


Konkursy literackie


Recenzje


Polskie Towarzystwo Dysleksji
Oddział w Łodzi

Wypromuj również swoją stronę

Małgorzata Wiśniewska-Koszela

„Szkolny start dziecka”

Rozpoczęcie edukacji szkolnej to niezwykle ważny moment w życiu dziecka. Z jednej strony moment radosny, bo nasza pociecha przestaje już być maluchem i nabiera coraz większej samodzielności, ale z drugiej strony towarzyszy temu zawsze odrobina niepokoju. Jak to będzie? Czy moje dziecko da sobie radę? Czy odnajdzie się w grupie rówieśniczej? Jak będzie postrzegane przez nauczycieli? Takie i inne pytania stawia sobie każdy troskliwy rodzic.

Dla tych właśnie rodziców przeznaczony jest ebook "Szkolny start dziecka" Małgorzaty Wiśniewskiej-Koszeli. Autorka jest magistrem pedagogiki, terapeutą i oligofrenologiem. Pracę z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym zna - można powiedzieć - od podszewki, mając za sobą wiele lat pracy w szkole.

Ebook ten to jednak coś znacznie więcej niż książka pisana przez doświadczonego pedagoga. Czytając go, czuło się niesamowitą dawkę pozytywnej energii, tak bardzo potrzebnej rodzicom i dzieciom w tym niełatwym dla nich okresie. Czuło się też dużą dozę serdeczności i ciepła okazywanych rodzicom i ich pociechom.

Lekturę rozpoczynamy od poznania realiów dzisiejszej szkoły - jest to obraz bardzo obiektywny, bo przedstawiany oczami osoby, która jednocześnie jest i nauczycielem, i matką. Bardzo spodobało mi się to, że p. Wiśniewska-Koszela - sama będąc nauczycielką - potrafiła wypunktować wszystkie słabości szkoły i obalić różne mity funkcjonujące w społeczeństwie. Pokazuje ona szkołę taką, jaka jest w rzeczywistości - bez niedomówień i bez upiększeń.

Dalej następuje bardzo praktyczny rozdział dla rodziców o tym, jak wybrać dla dziecka najlepszą szkołę - jakie kryteria zastosować i na co zwrócić szczególną uwagę. Myślę, że ta część będzie przydatna zwłaszcza dla tych rodziców, którzy posyłają do szkoły dziecko po raz pierwszy.

W kolejnych rozdziałach autorka porusza sprawę oceniania uczniów w klasach I-III, a także kwestię rywalizacji i radzenia sobie z problemami w przypadku słabych ocen. Ciekawe przykłady, jakie podaje z własnego doświadczenia, sprawiają, że zaczynamy rozumieć, czym tak naprawdę jest stosowana obecnie ocena opisowa i jak ją należy traktować. Autorka daje również konkretne wskazówki, co robić, gdy okaże się, że nasze dziecko nie jest tak dobrym uczniem, jak tego oczekiwaliśmy.

Kolejny ważny temat przedstawiony w ebooku to inteligencja emocjonalna. Autorka w sposób zwięzły i bardzo przystępny wyjaśnia, na czym inteligencja emocjonalna polega i - posługując się wieloma przykładami zaczerpniętymi z życia - pokazuje, jak reagować na zachowania dziecka, by nabierało ono stopniowo dojrzałości emocjonalnej i społecznej, by sobie radziło samo ze sobą i w grupie rówieśniczej. I wreszcie - by nauczyło się samokontroli, która jest niezbędna do dobrego funkcjonowania w społeczeństwie, ale także do osiągania przeróżnych sukcesów życiowych.

W rozdziale dziewiątym dowiadujemy się co nieco o tym, jakie jest siedmioletnie dziecko - pod względem sprawności fizycznej, intelektualnej i emocjonalnej. Myślę, że rodzice siedmiolatków bardzo ten rozdział docenią, ponieważ jest tu sporo ciekawostek i informacji, które pozwolą im lepiej zrozumieć, dlaczego ich dziecko zachowuje się tak a nie inaczej.

Dalej autorka omawia problem tzw. niegrzecznego zachowania u dzieci i kwestię przemocy w szkole - co robić, gdy nasze dziecko niewłaściwie się zachowa i jak powinno reagować na przemoc ze strony innych. Bardzo mi się spodobał sposób rozmowy z dzieckiem, jaki zasugerowała autorka - przy użyciu opowiadań i wierszyków, ułatwiających dziecku zrozumienie konkretnego problemu.Co ciekawe, p. Wiśniewska-Koszela sama takie wiersze, opowiadania i scenariusze pisze i kilka z nich udostępniła w swojej publikacji, dzięki czemu rodzice mogą zastosować gotowe scenariusze rozmów z dzieckiem, a także potraktować je jako inspiracje do swoich własnych pomysłów.

W kolejnych rozdziałach poznajemy różnorodne metody i techniki, jakie może zastosować rodzic, by nauka była dla dziecka bardziej przyjemna i skuteczna a jednocześnie mniej czasochłonna - począwszy od nauki alfabetu, a skończywszy na pomyślnym uporaniu się z ortograficznymi pułapkami.

Rozdział "Nie bój się szkoły" będzie dla rodziców szczególnie ciekawy. Autorka bardzo przenikliwie opisuje różne typy nauczycieli i pisze, jak sobie z nimi radzić, by współpraca z nauczycielem była konstruktywna i służyła dobru dziecka. Dowiadujemy się, w jakich sytuacjach rodzic ma bezwzględnie prawo do tego, by zareagować i jak powinien to zrobić. W ebooku znajdziemy nawet przykłady pism, jakie można wystosować do dyrekcji szkoły w przypadku rażących zaniedbań przez nauczycieli.

Ostatnie porady dotyczą tego, jak pomóc dziecku bezpiecznie wejść w świat samodzielności - jak z nim rozmawiać i czego go nauczyć, byśmy mogli ze spokojnym sumieniem pozwolić mu na samodzielny powrót ze szkoły do domu czy zostawić go samego w mieszkaniu pod naszą nieobecność.

Szczerze powiedziawszy - po przeczytaniu ebooka "Szkolny start dziecka" krążyła mi po głowie jedna myśl. Gdybym miała jeszcze jedno dziecko, które przekraczałoby teraz po raz pierwszy próg szkoły, bardzo bym chciała, by uczył je ktoś taki jak p. Wiśniewska-Koszela. I myślę, że to jest najlepsza rekomendacja dla tej publikacji.


Autorem recenzji jest Jolanta Gajda Redaktor serwisu SuperKid.pl