Aktualności



ZAPRASZAMY do czynnego udziału w XXII Europejskim Tygodniu Świadomości Dysleksji w Łodzi Tym razem odbędzie się w okresie od 21 do 25 października 2024 pod hasłem: "Odkrywamy wyjątkowe historie osób z dysleksją" Jak co roku liczymy na twórcze zaangażowanie się szkół, poradni psychologiczno- pedagogicznych i specjalistycznych oraz innych placówek w organizację kolejnego ETŚD. Prosimy o nadsyłanie propozycji działań w poradniach, szkołach, przedszkolach i innych placówkach na swoim terenie w ciągu całego Tygodnia, propagowanie rozmaitych form i sposobów wsparcia oraz ukazywanie potencjału osób z dysleksją, działań integracyjnych. Hasło Tygodnia pozwala na dużą dowolność w podejmowanych działaniach. Naszym celem jest pogłębianie świadomości społecznej w obszarze specyficznych trudności w uczeniu się, uwrażliwianie rodziców, nauczycieli na ten problem, zarówno w obszarze rozpoznawania, jak i wspierania dzieci i młodzieży z tym problemem. Hasło tegorocznego Tygodnia inspiruje do poszukiwań osób, nie tylko wśród sławnych, ale w najbliższym otoczeniu, którzy dzięki swym pasjom, talentom, hobby czy pracy osiągnęli satysfakcję, spełnienie marzeń i mogą być inspiracją dla innych. Przesyłamy również plakat opracowany przez Zarząd Główny PTD, który można udostępnić w Internecie lub na tablicach w Państwa placówkach. Zwracamy uwagę, że w Łodzi termin Tygodnia jest przesunięty w stosunku do dat na plakacie. Działania w placówkach można również zaplanować w każdym październikowym terminie. Uznajemy, że cały październik jest miesiącem, w którym obdarzamy szczególną uwagą zagadnienie dysleksji. W dniu  8 października, zgodnie z ustaleniami Europejskiego Towarzystwa Dysleksji, będzie szczególnie wyróżniony Dzień Świadomości Dysleksji. Zachęcamy do relacjonowania obchodów w swoich mediach i oznaczania ich hashtagiem #dyslexiaday. W tym roku nasz Łódzki Oddział doczekał się Jubileuszu 30-lecia. Z tej okazji, a także by nadal realizować swoja misję szerzenia świadomości, dzielenia się inspiracjami, zapraszamy w dniu 24 .10 2024 do Klubu Nauczyciela. Jeśli wśród Państwa i w Waszym otoczeniu znalazłaby się osoba z dysleksja z ciekawą historią i byłaby gotowa podzielić się nią publicznie, zapraszamy do kontaktu. Więcej informacji i szczegółów na temat jubileuszowego spotkania przekażemy wkrótce. Gorąco zachęcamy do włączenia się w tę akcję. Tabele z planowanymi działaniami należy przesłać mailem na adres ptd.lodz@gmail.com do 8 października 2024r. Informacje przesłane w późniejszym terminie mogą nie zostać umieszczone na stronach Polskiego Towarzystwa Dysleksji. Polecamy inspiracje z ubiegłych lat dostępne na stronie www.ptd-lodz.pl w zakładce Archiwum. Zapraszamy do współpracy   Z pozdrowieniami Zarząd Łódzkiego Oddziału PTD Prof. Teresa Wejner- Jaworska Danuta Gmosińska Anna Balcerska Anna Jędrych Wioleta Karbiak W razie pytań prosimy o kontakt z koordyna: Danuta Gmosińska-501 099 557 e-mail ptd.lodz@gmail.com

Drogie Koleżanki i Koledzy, Członkowie i sympatycy PTD

Mijają kolejne miesiące pandemii, a co za tym idzie ograniczenia w działalności naszego stowarzyszenia. Nie mamy aktualnie możliwości bezpośrednich spotkań. Nie oznacza to, że zawieszamy działalność czy wycofujemy się ze wspierania tych, którzy tego potrzebują. Prowadzimy naszą działalność zdalnie, jak większość w tym czasie. Zachęcamy do wchodzenia na naszą stronę na FB
www.facebook.com/pages/Polskie-Towarzystwo-Dysleksji-Oddział-w-Łodzi

Udzielamy również konsultacji po zgłoszeniu się drogą mailową
e-mail ptd.lodz@gmail.com

W październiku 2020 zrealizowaliśmy XVIII edycję Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji w Łodzi, w którą mimo ograniczeń związanych z pandemią zaangażowało się wiele szkół i placówek, a pomysły, jak zwykle bardzo kreatywne, dopasowane zostały do aktualnych możliwości. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w te akcję. Oto słowa uznania od naszej wspaniałej Inspiratorki prof. Marty Bogdanowicz: „Jestem pod wielkim wrażeniem Waszej działalności. Aktualnie jawi mi się ona jako " kwiat na pustyni", jako że w tej szczególnej sytuacji pandemonii i zastoju gospodarczo- kulturowego, okazuje sie, że są ludzie, którzy potrafią nie tylko być aktywni, lecz potrafią poderwać do działania innych.”

Działalność stowarzyszenia wiąże się niestety z ponoszeniem pewnych kosztów (obsługa księgowa, informatyczna, opłaty administracyjne itp.) Członkowie Zarządu pełnią swe funkcje społecznie i nigdy nie pobierali z tego tytułu wynagrodzenia. Istnienie Oddziału uzależnione jest od członkostwa. Zgodnie ze Statutem członkostwo wiąże się z opłacaniem składek. Przypominamy, że roczna składka wynosi nadal 40 zł. Zatem zwracamy się do osób, które zadeklarowały przynależność do Polskiego Towarzystwa Dysleksji o wpłatę składki na konto:
70 1020 3352 0000 1802 0081 2651 podając w tytule – opłata członkowska za rok 2021 (lub wcześniejsze, jeśli nie były wpłacone).

Jednocześnie zapraszamy nauczycieli, rodziców, pedagogów i psychologów, którzy chcą służyć pomocą osobom z dysleksją do wstąpienia w szeregi Polskiego Towarzystwa Dysleksji. Aby dołączyć do PTD, należy wypełnić deklarację (do pobrania na stronie ptd- lodz.pl w zakładce „Jak zostać członkiem PTD” i jej skan przesłać mailem oraz opłacić składkę członkowską w wysokości 40 zł rocznie na ww.konto.

Od wielu lat nasz Oddział posiada status organizacji pożytku publicznego, co oznacza, że można przeznaczyć 1% swojego podatku na działalność wspierającą osoby z dysleksją. Jednak w tym roku z uwagi na pewne problemy natury technicznej utraciliśmy możliwość przekazywania nam 1% podatku. Jest to sytuacja przejściowa i mamy nadzieje, że w kolejnym roku odzyskamy tę możliwość. Można oczywiście wspierać naszą działalność poprzez dobrowolne darowizny na konto podane powyżej.

Nieustająco życzymy wszystkim, aby w tym trudnym czasie udawało się odnajdywać sens własnych działań, by kwitła kreatywność, a nadzieja na „lepsze” podnosiła poziom naszej energii.

Dużo zdrowia

Pozdrawiamy serdecznie
W imieniu Zarządu Łódzkiego Oddziału PTD
dr hab. Teresa Wejner-Jaworska - przewodnicząca i Danuta Gmosińska - wiceprzewodnicząca